Návštěva manufaktury Armin Strom s Ambasadorem Vlastimilem Harapesem, setkání mistrů

8. - 10. června 2011, Biel/Bienne - Švýcarsko

Ve švýcarském hodinářském městečku Biel/Bienne, ležícím v podhůří pohoří Jura přivítali o víkendu vzácnou návštěvu z České republiky. Do manufaktury Armin Strom zavítal proslulý baletní mistr Vlastimil Harapes. Setkaly se tak opět, tentokrát na švýcarské půdě, dvě žijící legendy: hodinář a mistr skeletových hodinek Armin Strom a světový baletní mistr, pedagog, herec, choreograf a ředitel baletu Vlastimil Harapes.

Tato známá osobnost se nedávno stala ambasadorem značky Armin Strom u nás díky našemu časopisu Hodinky & Šperky, proto nebylo divu, že se i nám dostalo cti být při této vzácné události. Jméno Vlastimil Harapes je synonymem prvotřídní kvality v baletním umění. Rovněž tak mistrovské hodinářské kusy Armina Stroma.

Oba mistři měli velkou radost ze setkání, Vlastimil Harapes se zajímal o celou výrobu a pan Armin Strom s nadšením předvedl, jak se skeletují jednotlivé díly hodinek. "Hodinky jsem měl vždycky v oblibě, ale nikdy jsem nepředpokládal, že vyrobit je, vyžaduje tak náročnou práci. Teď, když jsem to viděl na vlastní oči a zkusil na vlastní kůži, si hodinek, hlavně těch svých, vážím mnohem víc", prozradil pan Harapes. Jako tvář značky pro Českou a Slovenskou republiku nosí na ruce model Blue Chip Skeleton v oceli se zlatými můstky.

Armin Strom ve své dílně vysvětlil i prakticky předvedl Vlastimilu Harapesovi jak skeletuje. Vlastmil si to vyzkoušel a vtipně konstatoval, že každé umění je svým způsobem "dřina".

Manufaktura Armin Strom patří svou produkcí, asi tisícovkou hodinek za rok, k těm menším ze 176 výrobců v Biel/Bienne. Ale z rozhovoru s technickým a výrobním ředitelem Claudem Greislerem a generálním ředitelem Sergem Michelem jsme se dozvěděli, že plánují postupný nárůst produkce, ale předtím je na řadě vývoj dalšího vlastního strojku, včetně věčného kalendáře a dalších technických libůstek. Víc se dozvíme až za rok, na Baselworldu 2012.

Manufaktura, ač malá, je vybavena nejmodernějšími stroji a elektronickými přístroji, pro Vlastimila Harapese , jako laika, byla obrovským překvapením. Jeho představa, jak se dnes vyrábějí hodinky byla od skutečnosti značně odlišná. Ostatně jako u spousty nezasvěcených.

Luxusní hodinky Armin Strom v České a Slovenské republice exkluzivně zastupuje Hodinářství Hubert Schediwy a syn se sídlem v Rychnově nad Kněžnou (tel: 494 533 126, www.schediwy.cz). Každému zájemci zde individuálně předvedou všechny modely a nabídnou i možnosti vyrytí vlastního monogramu na pouzdro hodinek nebo na kteroukoli jinou část hodinek přímo v manufaktuře.

Českou delegaci přijal na radnici i starosta města Biel/Bienne Erich Fehr. Pan Schediwy předal bielskému radnímu pozvání od starosty města Rychnova Jana Skořepy. Základy pro přátelství obou měst tak byly úspěšně položeny.

Biel/Bienne není jen svět hodinek, i když převažuje, v tomto odvětví totiž pracuje několik tisíc lidí. Nicméně daří se zde i umění. Muzeum Franze Gertsche bylo vybudováno díky mecenáši umění Willy Michelovi. Obrazy nejslavnějšího švýcarského malíře hyperrealismu a sochaře se prodávají na světových aukcích za nemalé částky. Proto druhé putování za uměním vedlo právě sem.

Třetí "uměleckou" zastávkou byla návštěva místního pivovaru Burgdorfer, kde se vaří několik druhů piva. I to je svým způsobem umění. Iniciátorem jeho znovuzrození byl opět Willy Michel, ale akcionářem se mohl (a může) stát za 250 CHF každý občan.

Dividendy se nevyplácí v penězích ale v naturáliích v jeden květnový den během slavností a to tak, že své dividendy každý vypije. Jelikož jsme se návštěvou do tohoto dne netrefili, dostali jsme "pivní dividendu" v ozdobné láhvi.

Jana Sirotová, Biel/Bienne (www.casopis-hodinky.cz)

Fotografie: Jiří Čermák - reportážní fotografie.